23 Μαρ 2018

Εθνική απογοήτευση στο ΟΑΚΑ

Δεν πήγε καλά το φιλικό τεστ με την Ελβετία για την Εθνική Ελλάδας στο Ολυμπιακό Στάδιο, εκεί όπου ηττήθηκε με 1-0. Αμυντικές αδυναμίες και επιθετικό πρόβλημα για την ομάδα του Σκίμπερ που της έλειψε ο ρυθμός σχεδόν σε όλο το ματς. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο ικανοποίησε με την απόδοσή της η ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε, ενώ στο δεύτερο η απόδοσή της έπεσε σημαντικά με αποτέλεσμα να δεχθεί πολλές ευκαιρίες από τους Ελβετούς, που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα γκολ.
Με ίδια πρόσωπα ως επί το πλείστον η εθνική ομάδα, με τον Γερμανό τεχνικό να δίνει ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στους νέους ποδοσφαιριστές που κλήθηκαν στην αποστολή.  Η είσοδος του Πέλκα (76') και του Χριστοδουλόπουλου (63') έδωσε επιθετική πνοή στην ελληνική ομάδα, η οποία όμως στο δεύτερο ημίχρονο είχε χτυπητές αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Μπλερίμ Τζεμάιλι στο 59'. Επόμενο τεστ για την ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε την ερχόμενη Τρίτη (27/3) με αντίπαλο την Αίγυπτο στην Ελβετία.