17 Μαρ 2018

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες

Ανεβάζοντας θεαματικά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο (35-58 επιμέρους σκορ), ο ελλιπής, δίχως Παππά, Λοζέσκι, Ντένμον, Παναθηναϊκός πέρασε από τη Μάλαγα με 90-79 επί της ομώνυμης ομάδας, βάζοντας τέλος στις τέσσερις συνεχόμενες ήττες ανεξαρτήτου έδρας, αλλά και στις 5 σερί εκτός έδρας ήττες. Έτσι, οι "πράσινοι" ανέβηκαν στο 15-11, ισοβαθμώντας πλέον στην 5η θέση με Χίμκι και Ζαλγκίρις και πλέον αποφεύγουν τυχόν περιπέτειες περί εισόδου στα playoffs.
Στην τριπλή ισοβαθμία το «τριφύλλι» είναι στη μέση, με τη Χίμκι να είναι πέμπτη και τη Ζαλγκίρις έβδομη. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στην αρχή (11-10, 5'), στη συνέχεια όμως η Μάλαγα βρήκε ρυθμό ξεφεύγοντας με 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη β' περίοδο, οι "πράσινοι" είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση κι έτσι η Μάλαγα έκανε επιμέρους σκορ 9-4 ανεβάζοντας σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά για πρώτη φορά στο 15' (33-22) και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ (πλησίασαν δις στους 9π., 39-30 και 41-32), έκλεισε με διψήφιο προβάδισμα το ημίχρονο (44-32, 20'). Στο β' μέρος, ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με τρίποντο του Ρίβερς μείωσε σε 50-45 στο 25' και παρά την άμεση απάντηση του Μιλοσάβλιεβιτς (53-45) κατάφερε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (55-52) στο 27'. Σ' εκείνο το σημείο, η Μάλαγα αντέδρασε με 5-0 σερί ξεφεύγοντας εκ νέου με +8 (60-52, 28'), ωστόσο οι "πράσινοι" δεν το έβαλα κάτω και με προσωπικό καλάθι του Αντετοκούνμπο έπειτα από κλέψιμο μείωσαν στο καλάθι (60-58, 30') στο φινάλε της γ' περιόδου, έπειτα από επιμέρους σκορ περιόδου 16-26. Στην δ' περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με 10-0 σερί στα πρώτα 1:40'', όχι πέρασε απλώς μπροστά μετά από ώρα, αλλά προηγήθηκε με 60-68, αλλάζοντας πλέον τον ρου της αναμέτρησης. Με μεγάλα σουτ, η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε σε 72-72 στα μισά του δεκαλέπτου. Παρόλα αυτά με δύο προσωπικά τρίποντα του Ρίβερς, οι "πράσινοι" έτρεξαν 11-2 σερί για το 74-83, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους. Ο Κέι Σι Ρίβερς επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις και με 6/10 τρίποντα και συνολικά 24 πόντους ήταν εξαιρετικός. Double double με δώδεκα πόντους κι έντεκα ασίστ από τον Νικ Καλάθη, ενώ σπουδαίοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και οι Λεκαβίτσιους, Σίνγκλετον, Γκιστ. Για τους γηπεδούχους ο Νέντοβιτς σκόραρε 19 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.