23 Μαρ 2018

Ο Ολυμπιακός πήρε το πλεονέκτημα και βλέπει Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην Εφές με 89-82 και έκανε την 19η νίκη του σε 28 αγώνες στην κανονική διάρκεια της Euroleague. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στη φάση των πλέι οφ και θα εξαντλήσει τις πιθανότητές της για την δεύτερη θέση. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με ένα 7-0 πήρε τα ηνία. Η Εφές βελτίωσε την απόδοσή της και μείωσε, όμως ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο κάτω από την ρακέτα, κρατώντας τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού.
Σπανούλης και Παπαπέτρου βρήκαν τους ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα της Εφές, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +11 (23-12 7’) και στη συνέχεια στο +16 (28-12 9’) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-15. Οι Πειραιώτες κρατούσαν με μεγάλη άνεση τη διαφορά σε διψήφια διαφορά, με τον Στρέλνιεκς να έχει πάρει την… σκυτάλη στο σκοράρισμα και να κάνει ζημιά. Μετά το 45-30 (16’), η Εφές «ξύπνησε» και για πρώτη φορά μετά από σχεδόν μια περίοδο έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (45-37 17’), ενώ η λειψυδρία του Ολυμπιακού στην επίθεση συνεχίστηκε, με τους Τούρκους να πλησιάζουν ακόμα περισσότερο (45-40 19’). Πρίντεζης και Ρόμπερτς έδωσαν λύσεις, με τον ΜακΚόλουμ να απαντά και να διαμορφώνει το 49-42 του ημιχρόνου. Η Εφές συνέχισε να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα την άμυνά της. Με αυττό τον τρόπο οι Τούρκου έφτασαν στο -2 (51-49 23’). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ο Σπανούλης πήρε το… όπλο του, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 11 με ένα επιμέρους 11-2 (62-51 26’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει ξανά στους 16 (69-53 28’) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-57. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου είχε μόλις 2 πόντους, με της Εφές να μειώνει στους 4 (72-68 33’). Σε εκείνο το σημείο ο Παπαπέτρου και ο Σπανούλης βρήκαν λύσεις, η άμυνα βελτιώθηκε και στο σκορ έγινε γρήγορα 80-72 (35’). Η Εφές και πάλι επέστρεψε και μείωσε στους 4 (80-76 36’), όμως ο Μάντζαρης με δικό του τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του (83-76 37’). Η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε στους 3 (85-82 38’), όμως ο Σπανούλης με τρίποντο έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας του Αταμάν και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 89-82.