15 Δεκ 2017

Όταν σοβαρεύτηκε έγιναν όλα πιο απλά

Ο Παναθηναϊκός αφού ξύπνησε από τον λήθαργο του πρώτου 15λεπτου, έπαιξε έξυπνη άμυνα και νίκησε με 80-72, όμως πάγωσε βλέποντας τον Νικ Καλάθη να τραυματίζεται και να μένει εκτός παρκέ. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην ξεκίνησε καλά στο α' δεκάλεπτο και να είδε την Μιλάνο μέσω της σκληρής άμυνας της να παίρνει κεφάλι στο σκορ ακόμα και με +10, βρήκε όμως τελικά τον καλό του εαυτό μέσω της ατομικής άμυνας, του γρήγορου transition και της ευστοχίας από τα 6,75 και πήρε μία εύκολη νίκη, όμως η ανησυχία είναι έκδηλη στα πρόσωπα των ανθρώπων των "πρασίνων" μετά και τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει την κλασσική 5αδα του με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ και ευτύχησε να πετύχει ένα σερί 8-2. Η αστοχία από τα 6,75 σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα της Μιλάνο έφερε λάθη και δυσκολία στο inside game με αποτέλεσμα η Αρμάνι να έχει πολλούς πόντους από το γρήγορο transition. Το σερί 0-8 των Ιταλών έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (10-15) και παρά τις 5 ασίστ του Καλάθη σε μόλις 7 λεπτά, η Αρμάνι έτρεξε ένα ακόμα σερί  1-8 με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 14-23. Το β’ δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ παρά την «πειραματική» πεντάδα που χρησιμοποιούνταν. Οι «πράσινοι» έχοντας ζεστούς τον Ρίβερς και τον Παππά που πέτυχαν 10 σερί πόντους μείωσαν τη διαφορά στο -3, όμως τα αμυντικά κενά κυρίως από την κίνηση του Όγκαστ να βγαίνει μπροστά στο pick, έδωσε και πάλι αέρα 10 πόντων (24-34). Ο Ρίβερς παρόλα αυτά βρισκόταν σε… οργιώδη κατάσταση και με 5/6 τρίποντα κατάφερε να μειώσει σε 38-41, με την βολή του Παππά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 39-41. Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, όμως έκρυβε και  ένα δυσάρεστο νέο. Ο Καλάθης με τον Γκιστ μπήκαν ανεβασμένοι στο παρκέ και με ενα γρήγορο σερί έδωσαν προβάδισμα στους "πράσινους". Από κοντά ακολουθούσε και ο Λοτζεσκι με τον Βέλγο να πετυχαίνει 5 μαζεμένους πόντους και να δίνει αέρα στην ομάδα του. Η πιεστική άμυνα σε συνδυασμό με την αποβολή τοη Θιοντορ αποδιοργάνωσαν τους Ιταλούς με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις 16 πόντους την ώρα που ο Παναθηναϊκός έφτανε τους 25 στο καλύτερο του δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά όλοι πάγωσαν όταν ο Καλάθης στην προσπάθεια του για ένα κλέψιμο τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να μείνει εκτός παρκέ. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε το τελευταίο του δεκάλεπτο χωρίς τον ηγέτη του, Νικ Καλάθη, όμως δεν δυσκολεύτηκε τόσο όσο θα πιθανολογούσε κανείς με βάση την επιρροή που έχει στο παιχνίδι του "τριφυλλιού". Ο Πασκουάλ αποφάσισε να ανοίξει το rotation, κάτι που δεν του βγήκε σε κακό, με τον Λοτζέσκι να ανεβάζει ταχύτητες και να παίρνει σουτ, ενώ ο Ρίβερς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο β' δεκάλεπτο φτάνοντας με ιδιαίτερη άνεση τους 20 πόντους με 6/9 τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να δυσκολεύεται στο κατέβασμα της μπάλας λόγω και της πίεσης σε όλο το γήπεδο από πλευράς Αρμάνι, όμως αυτό δεν στάθηκε σαν εμπόδιο στην επικράτηση του Παναθηναϊκού.