24 Νοε 2017

Αυτόν τον Αραούχο θέλουν να βλέπουν στην ΑΕΚ

Ο Μανόλο Χιμένεθ στο ματς με την Ριέκα επέλεξε να κατεβάσει στην βασική σύνθεση της ΑΕΚ τον Σέρχιο Αραούχο, δίνοντας την ευκαιρία στον Αργεντίνο φορ, αντί του Μάρκο Λιβάγια. Ο Αργέντινος έγινε καθοριστικός. Πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αραούχο βρήκε την λύση και σκόραρε ένα πολύ όμορφο και δύσκολο γκολ και μείωσε σε 1-2 για την Ένωση. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως όλη η ομάδα έτσι και ο Αραούχο ήταν απίστευτος, έτρεχε, πίεζε, κρατούσε μπάλα, ενώ ήταν μέσα και σε όλες τις φάσεις που είχε η ΑΕΚ για να σημειώσει ακόμα κάποιο τέρμα.
Αρχικά, σημείωσε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, αλλά ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ, ενώ στο 90ο λεπτό πήγε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα, αφού με διπλή προσπάθεια πήγε να τελειώσει την Ριέκα, αλλά δεν τα κατάφερε, με την δεύτερη προσπάθεια να χτυπάει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τον συγκεκριμένο Αραούχο η Ένωση τον έχει ανάγκη, αφού θύμισε τον Αργεντίνο επιθετικό που ήρθε πέρυσι στην ΑΕΚ και κέρδισε με προσπάθεια την καρδιά των φίλων της ομάδας. Γι’ αυτό και θα πρέπει ο Τσίνο να συνεχίσει σε αυτές τις εμφανίσεις γιατί με την δική του απόδοση ανεβάζει επίπεδο όλη την ομάδα και ο Δικέφαλος το έχει ανάγκη, την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.