25 Νοε 2017

Επικός Παναθηναϊκός θριάμβευσε επί της Ρεάλ

Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός νίκησε 82-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας άμυνα από άλλο... πλανήτη και συνέχισε το νικηφόρο σερί του στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους από την Ρεάλ Μαδρίτης στο τέλος του α' ημιχρόνου και παρά την "παγωμάρα" που υπήρξε αρχικά, οι "πράσινοι" κατάφεραν να ανασυγκροτηθούν στην ανάπαυλα και να πετύχουν μία σπουδαία νίκη. Το κλειδί της επιτυχίας για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν ήταν άλλο από την άμυνα του β' ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να περιορίζουν τη Ρεάλ στους 26 πόντους συνολικά.
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει στα πρώτα 2’ λεπτά ένα σερί 8-2, όμως τότε η Ρεάλ πήρε τα πάνω της, ή για την ακρίβεια ο Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ μοίραζε τις ασίστ με ιδιαίτερη άνεση, με τον Ταβάρες να τελειώνει τις φάσεις, ενώ δεν ήταν και λίγες φορές που ο νεαρός τελείωνε μόνος του τις φάσεις. Το τρίτο φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο νωρίς στον αγώνα έβαλε αρκετά εμπόδια στον Τσάβι Πασκουάλ και το επιμέρους σκορ 15-26 έφερε μπροστά τη Ρεάλ, με τον Παναθηναϊκό να έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο με την Ρεάλ να αποκτά σιγά σιγά μία διψήφια διαφορά πόντων. Ο Ρούντι Φερνάντεθ έδειξε ένα μέρος του παλιού του εαυτού και με 3 ασίστ σε ελάχιστο χρόνο έκανε το 25-35. Οι «πράσινοι» δυσκολεύονταν πολύ να φτάσουν στο καλάθι με τον Παππά να δίνει ανάσες και το σερί 9-2 έφτασε το σκορ στο 36-41. Παρόλα αυτά οι Μαδριλένοι δεν έμειναν άπραγοι, εκμεταλλευόμενοι τα κενά που δημιουργούνταν από το double team του Παναθηναϊκού στον Ντόντσιτς. Η αστοχία του Παναθηναϊκού από τα 6,75 (3/13 τρίποντα) έκλεισε το δεκάλεπτο στο 40-54. Το β' ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να εμφανίζουν τελείως διαφορετική εικόνα στο παρκέ σε σχέση με το πρώτο μέρος. Οι "πράσινοι" έτρεξαν ένα σερί 11-2 και μείωσαν τη διαφορά στους 5 (51-56), με τον Ρίβερς να βρίσκει τον καλό του εαυτό και να αφήνει πίσω το κακό ρεκόρ των 0/4 τριπόντων του α' ημιχρόνου. Ο Πασκουάλ περιόρισε το rotation στους 7 παίκτες, όμως δυσκολευόταν να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ τα φαρμαρκερά τρίποντα των Μαδριλένων έδιναν ανάσες ζωής στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-69. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε το "τριφύλλι" να κάνει ένα ρεσιτάλ άμυνας, με την Ρεάλ να πετυχαίνει μόλις 11 πόντους. Το παιχνίδι δεν είχε σκορ στα πρώτα 3,5 λεπτά του δεκαλέπτου, με την βολές του Τόμπκινς να... ξυπνούν το πράσινο "θηρίο". Ο Ρίβερς με το κλασσικό του τρίποντο έδωσε αρχικά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 75-73, την ώρα που ο Γκάμπριελ έδινε επικές μάχες στην άμυνα. Τα τελευταία δεύτερα είχαν χιτσοκικό φάουλ και με το σκορ στο 77-78 ο Παππάς θυμήθηκε τα... όργια του επί της Φενέρμπαχτσε και με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα με 80-78. Η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως το φάουλ του Ρούντι στα 16'' πριν το τέλος έδωσε το δικαίωμα στον Γκιστ να δώσει ξανά προβάδισμα. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με την άμυνα στην τελευταία φάση να δίνει μία ακόμα νίκη στον Παναθηναϊκό, κρατώντας για ένα ακόμα παιχνίδι αλώβητο το ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες κι ανέβηκε στο 6-3 αφήνοντας πίσω τους αντιπάλους της. Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα ήταν κάκιστη και λίγο έλειψε να κοστίσει τον αγώνα, όμως η εικόνα τους δευτέρου μέρους ήταν εντελώς διαφορετική. Πλέον οι «πράσινοι» μπορούν να περιμένουν τη συνέχεια με ιδιαίτερη αισιοδοξία. Ο Κέι Σι Ρίβερς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, αλλά η ψυχή της ομάδας ήταν ο φοβερός και στις δύο πλευρές του παρκέ Τζέιμς Γκιστ, με 15 πόντους κι επτά ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λούκα Ντόντσιτς με 19 πόντους.