20 Οκτ 2017

Ο Ολυμπιακός νίκησε, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα

Μία σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μάλαγα, την οποία νίκησε με 80-75 για την 2η αγωνιστική της φετινής Euroleague. Οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο λίγο έλειψε να χάσουν το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους, ωστόσο κατάφεραν να παραμείνουν συγκεντρωμένοι και να πάρουν την νίκη. Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, αφού οι παίκτες του μπήκαν με μεγάλη όρεξη στο παρκέ. Έτσι κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, που έφτανε και τους δώδεκα πόντους (16-4).
Στη συνέχεια, η Μάλαγα βρήκε τον τρόπο να ξεμπλοκάρει από τους τέσσερις πόντους, με το τέλος της περιόδου να τη βρίσκει τελικά πίσω με δέκα (21-11). Η ισπανική ομάδα, ωστόσο, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέρνοντας σιγά-σιγά να μειώσει τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη στις επιθετικές επιλογές τους, ενώ και η άμυνά τους «χαλάρωσε». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τη διαφορά μόλις στους τέσσερις πόντους (37-33). Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα αποδυτήρια, φαίνεται πως «ξύπνησαν» τους παίκτες του, οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Και αυτό έκαναν, καθότι η Μάλαγα δεν κατάφερνε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να αποκτήσουν ξανά ρυθμό στην επίθεση. Έτσι, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με δώδεκα πόντους (59-47). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Χουάν Πλάθα δεν τα παράτησε τόσο εύκολα. Με πολύ καλή εικόνα επιθετικά και τον Ολυμπιακό να μην έχει καλή επαφή με το ισπανικό καλάθι, κατάφεραν να φέρουν το ματς στους τρεις πόντους (71-68). Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, όπου οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πιο καθαρό μυαλό για να φτάσουν τελικά στην νίκη με 80-75.