24 Σεπ 2017

Πρίγιοβιτς λαμπρός οδηγεί τον ΠΑΟΚ

Ένα γκολ του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς ήταν αυτό που έδωσε στον ΠΑΟΚ το τρίποντο της νίκης, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Ο Σέρβος φορ σκόραρε με κεφαλιά στο 55′ (είχε και δοκάρι στο 45′) κι ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα (όπως έγινε και με τον Παναιτωλικό πριν μια βδομάδα), στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Μόλις στο 3ο λεπτό ήρθε η πρώτη του ευκαιρία με κεφαλιά του Ελ Καντουρί που έφυγε άουτ, ενώ το σκηνικό ήταν συνεχόμενο και εγκατεστημένο κοντά ή μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων.
Ο Δικέφαλος προσπάθησε κυρίως από τις πτέρυγες να διασπάσει τη μαζική άμυνα του ΠΑΣ και δημιούργησε φάσεις με τις οποίες θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλα οι παίκτες του δεν ήταν εύστοχοι στην τελική του προσπάθεια. Η κορυφαία ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο φινάλε του πρώτο μέρους, όταν μετά από σέντρα του Μάτος από τα δεξιά και ωραία γυριστή κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στον αντίποδα, οι Γιαννιώτες επικεντρώθηκαν κυρίως στην ανασταλτική τους λειτουργία και μόλις 1-2 φορές έφτασαν με σχετικές αξιώσεις στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη με τον Πέλκα να περνάει ως επιτελικός και τον Ελ Καντουρί να μεταφέρεται στα άκρα. Ο Δικέφαλος έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στο 53′ όταν μετά από τελείωμα του Πρίγιοβιτς και του Μάτος, ο Βελλίδης έσωσε πάνω στη γραμμή, αλλά δυο λεπτά αργότερα, η κατάληξη δεν ήταν η ίδια. Στο 55′, μετά από σέντρα του Τσίμιροτ και κεφαλιά πάσα του Μάτος, ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν φυσικά σε αυτό και συνέχισαν να δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στο 64′ μπήκε και ο Λημνιός στη θέση του Πέλκα, με τον Ελ Καντουρί να επαναφέρεται στον άξονα. Στο 67′, μπήκε και ο Σάχοφ αντί του Μαουρίσιο. Μετά το 70′, ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση, και αφού ο Πετράκης είχε ρίξει στο ματς ως αλλαγή τους Σολτάνι και Βιδάλ, χωρίς πάντως να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία. Στο 75′, πέρασε και ο Μακ αντί του Βιεϊρίνια για φρεσκαριστεί η μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ, αλλά στην ουσία δεν άλλαξε τίποτα με το 1-0 να μένει το τελικό σκορ του αγώνα.