18 Αυγ 2017

Μέσα σε έξι λεπτά έκανε το όνειρο εφιάλτη

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός για μία ώρα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά «αυτοκτόνησε» μέσα σ’ έξι λεπτά επιτρέποντας στους Βάσκους να μετατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 σε 2-3 και να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης για τη ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης (24/8). Οι «πράσινοι» έχτισαν με κόπο ένα υπέρ τους αποτέλεσμα, αλλά μόλις δέχτηκαν το πρώτο γκολ κατέρρευσαν κι από το πουθενά είδαν τους αντιπάλους τους να ανατρέπουν το σκορ. Αυτό που συνέβη είναι κρίμα για την προσπάθεια που κατέβαλλαν όλοι απέναντι σε μία από τις καλύτερες ισπανικές ομάδες.
Δύο γκολ καρμπόν από τους Βάσκους έκαναν το 2-0, 2-2 και ο Χατζηγιοβάνης έκανε... δώρο το τρίτο γκολ στους φιλοξενούμενους που σκόραραν από τα έντεκα μέτρα με τον Αντούριθ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 6’ ο Κουτρουμπής θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ερερίν έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 30’ ο Λουντ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για τους «πράσινους». Ο Καμπέσας με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 2-0 κι έβαλε βάσεις πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό. Όμως μέσα σε έξι λεπτά οι παίκτες του Δώνη βρέθηκαν από τον παράδεισο στην κόλαση. Στο 68’ ο Αντούριθ μείωσε και τρία λεπτά αργότερα ο Ντε Μάρκος έκανε το 2-2. Στο 74’ ο Αντούριθ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το τελικό 2-3.