20 Ιουλ 2017

Αυτός ο Πανιώνιος μπορεί να φτάσει στους ομίλους

Ο Πανιώνιος όχι μόνο υπερασπίστηκε το υπέρ του 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, αλλά και «φιλοδώρησε» με τρία τέρματα την Γκόριτσα, η οποία παρουσίασε τεράστιες αμυντικές αδυναμίες. Με «μαέστρο» τον Ιρανό Μασούντ Σοτζαέι, η ελληνική ομάδα σκόραρε τρεις φορές με τους Γιώργο Μασούρα (11'), Σαμέντ Γεσίλ (16') και Λάζαρο Λάμπρου (23') στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριφέτ Κάπιτς στο 15'.
Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε ουσιαστικά τυπική διαδικασία, με την Γκόριτσα να καταφέρνει να μειώσει στο τελικό 2-3 και πάλι με εκτέλεση πέναλτι του Κάπιτς στο 67ο λεπτό, αλλά τον Πανιώνιο να διαχειρίζεται με άνεση το προβάδισμά του και να παίρνει τελικά απολύτως δίκαια την πρόκριση με δύο νίκες. Στην επιστροφή του στα ευρωπαϊκά «σαλόνια» έπειτα από εννέα χρόνια, ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης δείχνει αποφασισμένος να εξαντλήσει τις πιθανότητές του να προκριθεί στους ομίλους του Europa League και με εμφανίσεις σαν εκείνη του πρώτου ημιχρόνου σήμερα, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.