26 Ιουλ 2017

Οι Ρώσοι την έστειλαν "αδιάβαστη"

Δυστυχώς η ΑΕΚ δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση στις στημένες φάσεις, δεχόμενη δύο εύκολα γκολ από κόρνερ, πληρώνοντας την κακή τραγική αντίδραση του Ανέστη στο πρώτο και την «ανυπαρξία» της άμυνας στο δεύτερο. Με αυτόν τον τρόπο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε την ζημιά στο ΟΑΚΑ, επικράτησε με 0-2 και πλέον η Ένωση ψάχνει ένα θαύμα για την πρόκριση εν όψει της ρεβάνς στην Μόσχα.
Οι επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ με τις εκπλήξεις στην ενδεκάδα δεν μπορούν να κριθούν εντελώς λανθασμένες, ωστόσο για τα δύο γκολ που δέχεται η ομάδα από στημένες μπάλες σίγουρα έχει μεγάλη ευθύνη και ο προπονητής, καθώς ήταν ξεκάθαρο πως η ΑΕΚ δεν είχε διαβάσει όπως έπρεπε αυτό το ατού των Ρώσων, που είναι εξαιρετικοί ψηλά. Ήταν ένα ματς, λοιπόν, που από την αρχή γνωρίζαμε πως θα κριθεί σε λεπτομέρειες. Η Ένωση όταν έπρεπε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο δεν το έκανε με τον Λάζαρο, οποίος μπορεί να χαρακτηριστεί μέχρι και μοιραίος λόγω του γκολ που χάνει και του λάθους που κάνει για το 0-1 και το πλήρωσε ακριβά, δεχόμενη το πρώτο γκολ στο χειρότερο σημείο. Το δεύτερο τέρμα -και πάλι από στημένη φάση- ουσιαστικά αποτελείωσε την ΑΕΚ που δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση από εκεί και πέρα.