22 Ιαν 2017

Βρήκε την χαμένη της αυτοπεποίθηση και νίκησε

Η άφιξη του Μανόλο Χιμένεθ έκανε τους παίκτες της ΑΕΚ να βρουν ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. H Ένωση επέστρεψε στις νίκες, μετά από την 10η Δεκεμβρίου, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ωστόσο αυτό που έδειξε πάνω από όλα ήταν ότι βρήκε τη χαμένη της ψυχολογία, με τους παίκτες να αγωνίζονται με πάθος, ψυχή και ηρεμία. Στο 25' ο Ντίντακ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Πέκχαρτ να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ, πανηγυρίζοντας έξαλλα μπροστά στο πέταλο των οργανωμένων.
Η ΑΕΚ ξαναβρήκε δίχτυα με την έναρξη της επανάληψης, όταν ο Μάνταλος με μακρινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, θέλοντας να σκοράρει ξανά, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερα απειλητική φάση. Στο 80᾽ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Γκόντα τραυματίστηκε και ο Ελευθερόπουλος είχε ήδη κάνει και τις τρεις αλλαγές. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιόχανσον με ωραία κίνηση βγήκε στην μικρή περιοχή, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα του είπε ξανά όχι. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Αστέρας δεν μπορούσε να αντιδράσει, η ΑΕΚ πίεζε για να πετύχει ακόμα ένα γκολ, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να λέει στο 88ο για ακόμα μια φορά όχι στον Γιόχανσον, που έπιασε μια ωραία κεφαλιά. Έστειλε μήνυμα ξανά η Original, με το πανό που έγραφε: «Μόνο με τα λόγια δεν γίνεσαι απάτσι... χωρίς λεφτά και σχέδιο ομάδα ότι κάτσει».