29 Δεκ 2015

Με εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός "πάτησε" την Μπαρτσελόνα

Το Top 16, η πραγματική Ευρωλίγκα όπως λένε οι ειδικοί, ξεκίνησε και όπως φάνηκε ο Ολυμπιακός φάνηκε συνεπής στο ραντεβού του. Οι Πειραιώτες έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Μπαρτσελόνα και δίχως να πάρουν το πόδι από το γκάζι έφτασαν εύκολα στη νίκη,  με 74-62, έχοντας για αιχμή του δόρατος την εξαιρετική άμυνά τους. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη στα μακρινά σουτ από Ντόελμαν και Ρίμπας κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (5-9, 4′). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε σημαντικές λύσεις και χάρη στη βοήθεια των Χάντερ και Χάκετ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά, με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη (30-24, 16′). Οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και μοιραία το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα αυξήθηκε για το 39-26, με αιχμές του δόρατος τους Χάντερ και Χάκετ. Ο ρυθμός έμεινε ίδιος, από πλευράς Ολυμπιακού, στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα βρέθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα και χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια το προβάδισμα έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (52-34, 27′). Οι Καταλανοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε της περιόδου (56-40). Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο στο ίδιο τέμπο, φτάνοντας μέχρι και τους 19 πόντους τη διαφορά (61-42, 34′). Ο Τόμας Σατοράνσκι ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες μείωσε, με τον Ολυμπιακό, όμως να φτάνει στη νίκη με 74-62, ξεκινώντας ιδανικά το Top 16. Ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και κατάφερε να κάνει τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του σε ένα γήπεδο που γνωρίζει πολύ καλά.