24 Οκτ 2014

"Ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως μπορεί στην Ευρώπη"

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός στο πρώτο μέρος απέναντι στην Αϊντχόφεν πετώντας ουσιαστικά και πάλι ένα ημίχρονο καθώς φοβήθηκε περισσότερο από ότι έπρεπε την ομάδα του Κοκού με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει ούτε μια κλασική στιγμή. Σε αντίθεση στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι βγήκε από το καβούκι του έπαιξε στα ίσια την Αϊντχόφεν και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ. Ο Γιάννης Αναστασίου με τις αλλαγές του έκανε πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό και το τριφύλλι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 87' λεπτό ενώ είχε στη συνέχεια και έξι λεπτά στην διάθεση του όπου έψαξε για ένα δεύτερο τέρμα. Δεν το βρήκε όμως αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε ένα πόντο που μπορεί να αποδειχτεί σημαντικός στην εξέλιξη του ομίλου. Η εμφάνιση των παικτών του Παναθηναϊκού με την Αϊντχόφεν τόνωσε το ηθικό τους, λίγες ημέρες πριν το ντέρμπι «αιωνίων» στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο βαθμός που κατάφερε να πάρει η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είναι αρκετά σημαντικός, μιας και τη διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο στρατόπεδο του «τριφυλλιού» στέκονται πολύ στην παρουσία και την αντίδραση των ποδοσφαιριστών στο δεύτερο μέρος, παρά το εις βάρος τους σκορ από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ξέρουν ότι στο ματς της Κυριακής στο Καραϊσκάκη θα πρέπει και πάλι να φανερώσουν ψυχικά αποθέματα.Ο Αναστασίου τόνισε πως ο Παναθηναϊκός έδωσε απαντήσεις κόντρα στην Αϊντχόφεν, υπογραμμίζοντας την ώθηση που πήρε η ομάδα! «Για μας ήταν ένα πολύ σημαντικό ματς, είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μία καλή ομάδα, είμαστε επιτυχημένοι σ' αυτό το ματς, αποδείξαμε ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Παίξαμε καλύτερα στο β' ημίχρονο, η ομάδα αξίζει εύσημα, ίσως να μπορούσαμε ακόμα και να νικήσουμε, όμως το 1-1 ήρθε αργά. Συνολικά, το αποτέλεσμα μας δίνει ώθηση», ήταν τα χαρακτηριστικά του λόγια.